Historia

Przedszkole w Wiązowie powstało w 1946 roku, pod nazwą „Publiczne Przedszkole”, do którego mogły uczęszczać wszystkie dzieci z miasteczka. Założycielką i pierwszą dyrektorką była pani Helena Kluza. Przedszkole było jednooddziałowe. Początkowo prowadzone było przez dwie osoby: kierowniczkę przedszkola, która pełniła jednocześnie funkcje wychowawczyni, intendentki i magazynierki oraz kucharkę, która była także sprzątaczką.

W roku 1953 nastąpiły pierwsze zmiany w przedszkolu. Pani Helena Kluza zmieniła miejsce zamieszkania i w związku z tym jej funkcję przejęła pani Stanisława Baran. Przedszkole zyskało nową wychowawczynię - młodziutką absolwentkę Stefanię Troczyńską. Rok później przydzielono także etat sprzątaczce.

Od stycznia 1957 roku przedszkolem zarządzała pani Mieczysława Speruda. W tym czasie odbył się remont, przeprowadzony systemem gospodarczym, który jednak nie polepszył warunków do pracy dydaktyczno-wychowawczej. Dzięki staraniom nowej dyrektorki oddano w posiadanie przedszkola ogród-sad, dzięki czemu dzieci mogły spędzać czas na świeżym powietrzu.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, przyjmowano przede wszystkim dzieci matek pracujących. W związku z rozbudową zakładu „Dolbut”, zaszła konieczność powiększenia przedszkola o jeden oddział.

W roku 1965 przeniesiono przedszkole na ulicę Kościelną 2, do adaptowanego budynku, w którym pomieszczenia były ciepłe, słoneczne i przestronne. Znajdujący się obok ogród przeznaczono na plac zabaw dla dzieci. Wszystkie prace porządkowe wokół przedszkola wykonali rodzice w czynie społecznym. W związku z otwarciem drugiego oddziału powiększyła się również liczba osób zatrudnionych.

Rok szkolny 1979/80 rozpoczął się od wielu zmian. W związku z odejściem dotychczasowej dyrektorki oraz jednej z nauczycielek, zmienił sie skład personelu. Na stanowisko dyrektora powołano panią Adelajdę Zabłocką. Zakupiono nowy sprzęt i meble.

Rok 1989 przyniósł kolejne zmiany – stanowisko dyrektora objęła pani Elżbieta Tyrpa.

Rozpoczynający się nowy rok nie był dla przedszkola pomyślny. Znaczne podwyższenie opłat za pobyt dziecka w placówce spowodowało zmniejszenie się o połowę liczby zapisanych dzieci.

W grudniu 2003 roku miejsce dotychczasowej dyrektorki, która odeszła na emeryturę, przejęła pani Zofia Jakubiel.

Rok szkolny 2005/2006 przynosi kolejne zmiany kadrowe. Dyrektorką zostaje pani Małgorzata Łania, a po 30 latach pracy na emeryturę przechodzi przedszkolanka, pani Elżbieta Kołdnicka.

W roku szkolnym 2009/10 funkcje dyrektora na rok przejęła pani Kamila Hebda. W tym czasie głośno było o trudnościach finansowych przedszkola oraz braku odpowiedniej bazy lokalowej, od wielu lat obiecywanej przedszkolakom. Niestety nigdy nie znaleziono środków na ten cel. Pomimo trudnej sytuacji, nauczycielki obok codziennej wychowawczej i dydaktycznej pracy, organizowały szereg imprez, które na trwałe zapisały się w pamięci wychowanków.

W roku 2010/2011 po raz kolejny następuje zmiana dyrektora, funkcję tę obejmuje pani Alicja Tosik, a przedszkole przyjmuje nazwę "Bajkowy Ogród", zmienia lokalizacje na ul. Polną 6a i odmienia się nie do poznania.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta I Gminy mogliśmy przeczytać:

W ubiegły piątek tj. 3 września 2010 roku zostało otwarta duża inwestycja oświatowa zrealizowana przez władze Wiązowa. W zaledwie jeden rok powstało nowe przedszkole. W nowym przedszkolu znajdzie się miejsce dla maksymalnie 150 dzieci. Gwar dziecięcych głosów wypełni jasne, przestronne sale, które zostaną oddane do ich dyspozycji już w połowie miesiąca. W każdej z sal jest oddzielna łazienka oraz składzik na elementy wyposażenia, np. łóżeczka, wyciągane jedynie na czas leżakowania. Z każdej klasy można wyjść bezpośrednio na kosztujący kilkaset tysięcy złotych plac zabaw. W prowadzeniu zajęć dydaktycznych pomoże m.in. sala gimnastyczna czy oddzielny gabinet logopedy. Posiłki będą przygotowywane w nowoczesnej, rozległej kuchni, a podawane w lśniącej stołówce. Trudno wymienić wszystkie udogodnienia zastosowane w obiekcie: kolektory słoneczne, oddzielne toalety na placu zabaw, domofony w salach, parkingi usytuowane przy drogach dojazdowych z obu stron przedszkola...”

W roku szkolnym 2013/14 na emeryturę odchodzi dotychczasowa dyrektorka przedszkola, a nową zostaje pani Bożena Świerzko. Przedszkole powiększa się o Oddział Zamiejscowy w Witowicach.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!